Implanty zębowe – zabieg krok po kroku

Najbardziej rozwiniętą metodą wypełnienia ubytków zębów jest wszczepienie implantu zębowego. Zabieg ten to rewolucyjne rozwiązanie, które jest nie tylko całkowicie bezbolesne, ale przede wszystkim pozwala pacjentowi na odzyskanie pięknego uśmiechu i odbudowanie pewności siebie. Implanty zębowe wyglądają całkowicie naturalnie: są precyzyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta kolorem, kształtem i rozmieszczeniem. Biorąc pod uwagę fakt, iż wszczepianie tego typu implantów wciąż budzi niepewność i obawy wśród większości osób, poniżej dokładnie wyjaśnimy przebieg zabiegu krok po kroku, co pomoże rozwiać wszelkie obawy i niepewności.

Implanty zębów-kiedy się je stosuje i dla kogo są przeznaczone?

Odpowiedni moment na skorzystanie z leczenia implantologicznego jest wtedy, kiedy pacjent utracił swoje naturalne zęby. Zabieg można przeprowadzić zarówno na pojedynczych zębach, jak i na całej szczęce, a jego zasięg zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb pacjenta. Implanty zębowe wskazane są również w sytuacji, kiedy pacjent nie chce lub nie może nosić protezy. Może być to spowodowane na przykład odczuwaniem z jej powodu wstydu lub dyskomfortu. Implanty zębowe mają tę przewagę nad protezą, że pacjent odczuwa je jak swoje własne zęby, przyzwyczajając się do nich natychmiast po zabiegu.

Przebieg zabiegu

Krok I

Wszczepianie implantu zębowego przeprowadzane jest przy użyciu znieczulenia miejscowego, którego dawka jest dopasowana indywidualnie, tak, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu ani bólu. Kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do pierwszej części zabiegu, która polega na nacięciu śluzówki aż do kości i delikatnym rozsunięciu tak zwanego płatu śluzówkowo – okostnowego. Po odsłonięciu się wyrostka zębodołowego, lekarz frezuje kość, do momentu uzyskania płaskiej powierzchni na jej wierzchołku, a potem wywierca w niej otwór. Proces ten musi zostać wykonany bardzo precyzyjnie, ponieważ otwór musi mieć odpowiednią głębokość, szerokość i kierunek. W ten sposób przygotowane zostaje łoże implantu. Ostatnią procedurą w tej części zabiegu jest nagwintowanie otworu, w który zostanie wkręcony implant.

Krok II

Druga część zabiegu polega na wprowadzeniu implantu w przygotowane wcześniej  łoże. Wyprodukowana z wysokogatunkowego tytanu, śruba, dostarczana jest do gabinetu zabiegowego w precyzyjnie zabezpieczonym, jednorazowym opakowaniu. Zapewnia to jej całkowitą sterylność i niweluje prawdopodobieństwo jakichkolwiek zakażeń. Po otwarciu opakowania, lekarz przechodzi do założenia implantu przy użyciu specjalnie do tego przystosowanego przenośnika. Po osadzeniu go w łożu, wkręca się specjalną śrubę zamykającą, a następnie  zamyka się ranę. Czas trwania I i II części zabiegu to od 30 minut do 2 godzin.

Krok III

Następny krok to osteointegracja – implanty zrastają się z kością pacjenta. Proces ten trwa od 3 miesięcy (w przypadku implantów zębowych zakładanych w żuchwie) do nawet 6 miesięcy (w przypadku tych zakładanych w szczęce). W tym momencie organizm pacjenta zaczyna traktować implant jak własną, integralną część, a nie jak ciało obce.

Krok IV

Po procesie zagojenia, następuje odsłonięcie implantu zęba i założenie specjalnej śruby gojącej. Jej zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia dziąsła w okolicy implantu i wymodelowanie jego kształtu pod koronę protetyczną. Proces ten trwa do 14 dni, a po jego zakończeniu, na implant zakłada się koronę.

Krok V

To ostatni etap procesu. Lekarz bierze wycisk i mocuje implant. Korona protetyczna jest przytwierdzana do niego za pomocą łącznika. W efekcie ząb wygląda jak naturalny, pod względem koloru i kształtu oraz idealnie dopasowuje się do pozostałych zębów pacjenta.

Jak wspomniano wcześniej, można stosować implanty pojedyncze, jak i całej szczęki. Jeśli zabieg dotyczy całej szczęki, wszczepiane są dwa lub trzy implanty zębowe. Następnie, po okresie osteointegracji, lekarz mocuje na nich specjalne przęsło, do którego później przytwierdza się protezę. Podsumowując, nie wymaga się wszczepiania implantów do każdego wyrostka zębodołu.

Gdzie wykonać zabieg?

Przed zabiegiem wszczepiania implantów zębowych należy starannie wybrać klinikę, w której będzie przeprowadzany. Jeśli nie mamy pewności jaką klinikę wybrać, warto szukać sprawdzonych już miejsc. Implanty zębowe w miejscowości Sosnowiec wykonywane są w klinice NZOZ DENTIMA. Jest to gabinet stomatologiczny, który cieszy się dużym zaufaniem wśród pacjentów. Jest w pełni wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, i zatrudnia wysoko wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Istnieje kilka wskazań do wykonania tego zabiegu:

  • pacjent utracił swoje naturalne zęby w wyniku próchnicy, choroby, wypadku lub innych okoliczności
  • pacjent boryka się z brakiem pojedynczego zęba
  • pacjent boryka się z problemem braku zawiązków zębów stałych,
  • pacjent dotknięty całkowitym bezzębiem szczęki lub żuchwy,
  • pacjent nie toleruje protezy tradycyjnej, czyli wyjmowanej.

Co czyni zabieg wszczepiania implantów tak popularnym:

  • pozwala on na odzyskanie utraconych zębów bez konieczności noszenia niewygodnej i niekomfortowej protezy,
  • jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny
  • jeśli jest wykonywany w odpowiednich warunkach i z przestrzeganiem zasad higieny, zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjenta
  • tytanowe implanty nie powodują powikłań zdrowotnych– organizm nie odrzuca ich jak ciała obcego, nie wywołują alergii czy też zakażeń około zabiegowych

Nie ma powodu, aby obawiać się leczenia implantologicznego. Jest to znakomity i w 100% bezpieczny sposób na odbudowanie ubytków zębowych. To druga szansa dla pacjentów na piękny uśmiech, bez konieczności noszenia protezy.  

Strona stosuje pliki Cookies do prawidłowego działania. Korzystanie ze strony bez zmiany domyślnych ustawień przeglądarki, oznacza że będzie ona zapisywała informacje w pamięci twojego urządzenia (szczegóły).