Mały pacjent u dentysty

Mali pacjenci to naprawdę szczególni klienci gabinetów stomatologicznych. W ich przypadku stomatolog musi być wyjątkowo ostrożni przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia.

Częstym błędem jest traktowanie dziecka jako  „małego dorosłego” i to, ze stomatolog jak i rodzice zapominają o lęku małego człowieka przed nieznanym. Szczególnie duże znaczenie ma to w sytuacji gdy mowa o pierwszej wizycie. Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym NZOZ DENTIMA może być wyjątkowa ponieważ cały nasz personel, włączając w to lekarzy, asystę jak również recepcję ma świadomość, ze taka wizyta ma znaczenie nie tylko zdrowotne ale przede wszystkim edukacyjne. To właśnie podczas pierwszej wizyty małego pacjenta wykształca się nastawienie do leczenia stomatologicznego, które niejednokrotnie pozostaje przez całe życie. Na szczęście pamiętamy jak to było gdy byliśmy dziećmi.

Pierwsze wizyty małych pacjentów to przede wszystkim wizyty adaptacyjne. Podczas tych wizyt  mały pacjent ma okazję zaprzyjaźnienia się ze stomatologiem co w dłuższej perspektywie zapewni bezstresowe leczenie. Obecnie w ramach wizyt adaptacyjnych w naszym gabinecie zaspokajamy ciekawość dziecka, demonstrujemy wyposażenie i jego przeznaczenie oraz wyjaśniamy jak prawidłowo dbać o zęby. Ponadto pozwalamy dziecku na zapoznanie się z całym gabinetem. Mały pacjent dzięki nowoczesnemu wyposażeniu siedząc na fotelu, może obejrzeć własne ząbki na ekranie monitora i jak również dotknąć wszystkich przedmiotów, których używa się w trakcie zabiegu leczniczego. Na zakończenie każdej wizyty nasi mali pacjenci zawsze mogą liczyć na ciekawą niespodziankę 😊

Nasze gabinety są jasne i wesołe. Pastelowe kolory naszych wnętrz oraz dziecięce motywy w ubiorze personelu pozwalają na zmniejszenie niepotrzebnego  dystansu między dzieckiem a lekarzem. W kontaktach z naszymi małymi pacjentami wyznajemy prostą zasadę „powiedz – pokaż – wykonaj”. Nigdy nie zaskakujemy naszych pacjentów mówiąc, że zabieg będzie bezbolesny wiedząc, że może być inaczej.

dentysta dziecięcy sosnowiec

Tego typu wizyty podobnie jak kolejne warto zaplanować przed południem ponieważ w tym czasie dzieci są wypoczęte i zdecydowanie łatwiej się koncentrują.

Wizyty adaptacyjne są krótkie, nie trwają więcej niż 20 minut. Kolejne wizyty natomiast to w zależności od wieku dziecka od 30 minut dla dzieci w wieku do 4 lat do maksymalnie 1 godziny dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Warto pamiętać, że dobrym rozwiązanie pomagającym na łatwiejsze oswojenie się dziecka z gabinetem stomatologicznym jest przeprowadzenie tej pierwszej wizyty adaptacyjnej zanim jeszcze pojawi się jakikolwiek problem z zębami malucha. To właśnie wtedy wszystko może się odbyć w 100% bezboleśnie i w formie zabawy.

Za powodzenie tej pierwszej wizyty duża odpowiedzialność ponosi również rodzić. To właśnie on jako najbardziej zaufana dla dziecka osoba powinien zadbać o to aby nie stwarzać wokół wizyty w gabinecie atmosfery przepełnionej niepokojem. Ważne aby dać dziecku do zrozumienia, że dentysta to ktoś, kto dba o to by nasze zęby były białe i zdrowe. O wszystkich czynnościach wykonywanych przez lekarza stomatologa można opowiedzieć dziecku w sposób dla niego łagodny i zrozumiały unikając przy tym takich słów jak ból, strach, cierpienie itp.

Na koniec jeszcze jedna rada dla rodziców – Nigdy nie straszymy dziecka dentystą, to może spowodować, że nawet najbardziej łagodna wizyta adaptacyjna będzie stresująca dla dziecka jak również dla lekarza, który będzie miał zdecydowanie trudniejsze zadanie.

Te i wiele innych drobnych czynników wpływa na powodzenie leczenia i adaptacje naszych małych pacjentów, ale przede wszystkim mamy świadomość, że tak naprawdę najważniejszy w tym wszystkim jest czynnik ludzki oraz relacja jaka udaje nam się tworzyć między dzieckiem a lekarzem.

Strona stosuje pliki Cookies do prawidłowego działania. Korzystanie ze strony bez zmiany domyślnych ustawień przeglądarki, oznacza że będzie ona zapisywała informacje w pamięci twojego urządzenia (szczegóły).