Cała prawda o endodoncji

Dzięki stałemu rozwojowi stomatologii leczenie endodontyczne staje się mniej uciążliwe dla pacjentów, a w większości przypadków całkowicie bezbolesne. Najczęściej to ostatnia szansa na uratowanie zęba przed jego wyrwaniem, które zawsze powinno być traktowane jako ostateczne rozwiązanie problemu. Inną nazwą tego zabiegu jest leczenie kanałowe, wokół którego narosła masa mitów. Przyjrzyjmy się zatem jaka jest prawda i czy faktycznie jest się czego bać?

Kiedy wykonuje się leczenie endodontyczne?

Jest to zabieg, który koncentruje się na schorzeniach miazgi oraz jego tkanek okołowierzchołkowych. Bardzo często zmiany te są efektem wystąpienia próchnicy u pacjenta. Leczenie wykonywane jest również po zwichnięciach i złamaniach zęba bądź w wyniku wskazań protetycznych ze względu na planowany zabieg korony.

Jak wygląda leczenie endodontyczne zęba?

Aby dentysta endodonta mógł wykonać zabieg, niezbędne jest przeprowadzenie badań klinicznych oraz zrobienie zdjęcia rentgenowskiego. Gdy zapadnie decyzja o podjęciu leczenia kanałowego, u pacjenta usuwane są wszelkie zmiany próchnicowe oraz podawany jest silny środek znieczulający (niektóre zakłady stomatologiczne zatruwają ząb). Następnie endodonta pozbywa się chorej miazgi oraz wszystkich bakterii i toksyn, co przygotowuje kanały do ich wypełnienia. Nie zaleca się, aby wykonywać zalanie zaraz po leczeniu endodontycznym, gdyż w pierwszej chwili nie da się stwierdzić czy w zębie nie tworzy się stan zapalny.

Co się dzieje po zabiegu?

Niezwykle istotną kwestią jest obserwacja zęba. Jeśli pojawi się ból bądź jakiekolwiek niepokojące objawy – należy bezzwłocznie zgłosić się do swojego dentysty endodonty. Niestety, pomimo coraz lepszych metod i nawet najlepszych umiejętności stomatologa, zawsze istnienie ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Gdy lekarz stwierdzi, że jednak się nie pojawił, podjęta zostaje decyzja o ostatecznym wypełnieniu i uszczelnieniu kanału. Na koniec odbudowuje się koronę zęba. Najczęściej na dwa sposoby: poprzez zastosowanie materiału światłoutwardzalnego lub założenie korony ceramicznej bądź porcelanowej.

Jaka metoda jest najlepsza?

Najnowocześniejszą metodą jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. W Sosnowcu znajduje się jeden z kilku gabinetów stomatologicznych w Polsce, gdzie zabieg ten przebiega w komfortowych warunkach, a dodatkowo jest całkowicie bezbolesny. O ofercie możesz przeczytać bezpośrednio na stronie (dentima.sosnowiec.pl/uslugi/endodoncja/)

Czy leczenie endodontyczne boli?

Na chwilę obecną ból pacjenta w trakcie zabiegu jest zniwelowany do absolutnego minimum, a w zdecydowanej większości przypadków nie występuje wcale. Przy leczeniu kanałowym stosuje się silne znieczulenie miejscowe, które uniemożliwia odczuwanie dyskomfortu. W skrajnych przypadkach niektórzy pacjenci poddawani są pełnej narkozie.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, iż leczenie enodontyczne może być czasochłonne i nie jest to proste. Jednak jest o wiele lepszą alternatywą niż usunięcie zęba. Jeśli zależy Ci na znalezieniu gabinetu stomatologicznego, gdzie wykonywane jest leczenie kanałowe, to w Sosnowcu znajduje się jeden z nich  (dentima.sosnowiec.pl).

 Opublikowano: 18 grudnia 2019
 Kategoria: Aktualności
 Odsłony: 840

Strona stosuje pliki Cookies do prawidłowego działania. Korzystanie ze strony bez zmiany domyślnych ustawień przeglądarki, oznacza że będzie ona zapisywała informacje w pamięci twojego urządzenia (szczegóły).