Nadwrażliwość zębów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić

Nadwrażliwość zębów jest dosyć często spotykanym schorzeniem i to nic innego jak odczuwanie bólu w trakcie spożywania zimnych lub gorących napojów. Podobnie jest z wdychaniem zimnego powietrza – ten czynnik również może powodować bóle. Niestety wielokrotnie sami doprowadzamy do osłabienia izolacji naszych zębów przed tymi zewnętrznymi czynnikami.

Nadwrażliwość zaczyna nam dokuczać w momencie gdy dochodzi do cofnięcia się dziąseł czy tez obnażenia korzenia zęba. To właśnie w tym korzeniu znajdują się drobne kanaliki zębinowe, które zawierają płyn kanalikowy. Kanaliki zębinowe łączą się ośrodkiem nerwowym zęba znajdującym się w jego wnętrzu. Ośrodek ten jest zwany miazgą.

Ból pojawia się w momencie gdy dojdzie do kontaktu gorącego lub zimnego płynu czy też powietrza z kanalikami zębinowymi. Wtedy to znajdujący się z nich płyn powoduje pobudzanie nerwów.

Jak widać geneza tego bólu jest bardzo prosta – podobnie jak powody osłabienia szkliwa i odsłonięcia zębiny, są to:

  • Nieodpowiednio dobrana twardość szczoteczki do zębów – zbyt twarde włókna,
  • Bruksizm czyli zgrzytanie zębami, które powoduje ścieranie twardych powierzchni zębowych,
  • Nadmierne spożywanie kwaśnych i słodkich potraw oraz napojów czy tez soków owocowych,
  • Profesjonalne zabiegi stomatologiczne – jednak w tym przypadku objawy nadwrażliwości ustępują zazwyczaj samoczynnie po zakończeniu terapii,
  • Choroby przewodu pokarmowego, którym towarzyszą wymioty.

 

Tak jak wspominaliśmy wcześniej powody powstawania nadwrażliwości są bardzo proste i takie też są sposoby zapobiegania. Wystarczy pamiętać o;

 

Problem nadwrażliwości występuje dosyć często i szacuje się, ze może się pojawiać u ok 57% pacjentów. Różne źródła podają, że jej ofiarą pada około 10-20% osób. Różnice te wynikają zapewne ze sposobu oceny oraz faktu, że osoby dotknięte nadwrażliwością różnie ją odczuwają. Schorzenie to pojawia się w każdym wieku, jednak najwięcej przypadków odnotowuje się między 30 a 39 rokiem życia.

W większości nadwrażliwość zębów dotyczy  kłów oraz pierwszych zębów przedtrzonowych, kolejnymi ofiarami są siekacze i drugie zęby przedtrzonowe.

Należy jednak pamiętać, że diagnoza nadwrażliwości może być postawiona dopiero w momencie gdy wyeliminowane zostaną wszystkie inne schorzenia, które czasami mogą wywoływać podobne objawy tj;

  • próchnica,
  • zapalenie miazgi,
  • brak szczelności wypełnienia protetycznego,
  • pęknięcie zęba,
  • zapalenie dziąseł.

 

W ponad 90% przypadków nadwrażliwość da się opanować domowymi sposobami o czym pisaliśmy wcześniej jednak zawsze warto odwiedzić gabinet stomatologiczny i skorzystać z precyzyjnej diagnozy lekarza.

Strona stosuje pliki Cookies do prawidłowego działania. Korzystanie ze strony bez zmiany domyślnych ustawień przeglądarki, oznacza że będzie ona zapisywała informacje w pamięci twojego urządzenia (szczegóły).