Piękny i zdrowy uśmiech w kilku krokach
Czy wiesz jak poprawnie szczotkować zęby, aby były one naprawdę czyste? Odpowiednia technika i właściwe przybory dentystyczne, pomogą Ci cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej.
Znajomość właściwej techniki szczotkowania zębów jest nie tylko ważna dla utrzymania pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim dla zdrowia naszych zębów.
Odpowiednia Szczoteczka do Zębów
Podstawowym krokiem we właściwym dbaniu o jamę ustną jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego, zarówno elektryczne, jak i manualne szczoteczki do czyszczenia jamy ustnej mogą dawać te same efekty. Wybór należy więc do Ciebie. Najważniejsze, aby szczoteczka, którą wybierzesz, była wygodna w użytkowaniu i umożliwiała odpowiednie czyszczenie jamy ustnej, nawet w trudno dostępnych miejscach. Przy wyborze szczoteczki do zębów zwróć uwagę, aby główka urządzenia była wystarczająco elastyczna, co pomoże pozbyć się jak największej ilości bakterii z jamy ustnej, szczególnie w trudno osiągalnych zakamarkach.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla prawidłowej higieny jamy ustnej jest szczoteczka soniczna. Usuwa do 7 razy więcej płytki nazębnej. Szeroki zakres ruchu włosia sprawia, że wtłaczana jest ona głęboko w przestrzenie między zębowe oraz wzdłuż linii dziąseł zapewniając doskonałe oczyszczanie nawet do 4mm poza zasięgiem włosia.
Właściwa Technika Szczotkowania
Chcesz dbać o higienę jamy ustnej jak profesjonalista? Poznanie podstawowych zasad szczotkowania zębów i wyrobienie sobie „zdrowych” nawyków da Ci pewność, że każde mycie zębów będzie dokładne i precyzyjne, nawet kiedy jesteś rozproszony, czy bardzo się spieszysz. Szczotkowanie zacznij od szybkich ruchów szczoteczką w przód i tył, trzymając ją delikatnie pod kątem. Pamiętaj, aby uwzględnić też dziąsła. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów z przodu i tyłu zajmij się językiem i wewnętrzną stroną policzków. Za pomocą okrężnych lub wymiatających ruchów, dokładnie oczyść wspomniane miejsca. Wiele osób często zapomina o ich szczotkowaniu, a to tam gromadzi się największa ilość bakterii.
Długość szczotkowania
Wystarczą zaledwie dwie minuty, aby prawidłowo oczyścić jamę ustną.
Przeznacz minimum 30 sekund na każdą ze stron oraz 1 minutę na powierzchnię języka i wewnętrzną część policzków. Pamiętaj, korzystając ze szczoteczki manualnej, aby Twoje ruchy nie były ani zbyt agresywne, ani zbyt wolne. Zbyt szybkie ruchy mogą uszkodzić delikatną skórę dziąseł, a zbyt wolne, mogą nie być tak efektywne, jak powinny.
Środki do Czyszczenia Jamy Ustnej
Obecnie w sprzedaży dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów środków do czyszczenia jamy ustnej. Oczywiście, każdy z nas korzysta z pasty do zębów, ale nie każdy wie, że sama pasta nie wystarczy. Bardzo ważne jest korzystanie z nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Nić dentystyczna pozwala pozbyć się osadu nazębnego z trudno dostępnych miejsc, których nie da się oczyścić samą szczoteczką. Płyn do płukania jamy ustnej dodatkowo zabija wszelkie bakterie, których nie udało nam się usunąć w trakcie szczotkowania zębów i odświeża naszą jamę ustną.
Trzeba też wspomnieć, że każdy z wyżej wymienionych produktów jest dostępny w wielu wersjach, w zależności od tego, czego konsument potrzebuje. Jeśli cierpisz na nadwrażliwość dziąseł, powinieneś wybrać pastę, która będzie delikatna, zadba o dodatkową ochronę wrażliwej skóry dziąseł, ale jednocześnie pozwoli Ci na dokładne szczotkowanie zębów. Jeśli Twoje zęby szybko ulegają zabarwieniu pod wpływem niektórych napojów, jak kawa, czy wino, wybierz pastę, która zapobiega powstawaniu przebarwień.
Regularna Kontrola u Stomatologa
Ostatnim punktem na dzisiejszej liście jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Nawet jeśli coś niedobrego zacznie się dziać z Twoimi zębami, w porę zauważony problem, gwarantuje szybkie leczenie, a co za tym idzie, pozbycie się problemu zanim ten się rozwinie. Nie bój się więc dentysty, bo im częściej go odwiedzasz, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do jakiegokolwiek leczenia. Niezależnie od tego czy korzystasz z prywatnej opieki medycznej, czy zajmuje się Tobą dentysta NFZ, pamiętaj o regularnych konsultacjach.