Profilaktyka zdrowia jamy ustnej
O higienie jamy ustnej pisaliśmy już na naszej stronie – podobnie jak większość gabinetów stomatologicznych i większość portali o zdrowiu.
Warto jednak o tym przypominać ponieważ jest to kluczowy element dbałości o nasze zdrowie jak również finanse. Zdecydowanie zdrowiej i taniej jest przyjść na przegląd, piaskowanie bądź usuwanie kamienia nazębnego niż pojawić się w gabinecie w momencie gdzie tania profilaktyka zamieni się w kosztowny zabieg ratujący nasze uzębienie.
Zwracamy na to uwagę również ze względu na mało optymistyczne statystyki chorób zębów. W Polsce przeciętny obywatel ma średnio 13 zębów, które są zaatakowane przez próchnicę. To nam pozwala niestety być w tej gorszej czołówce Europy.
Zęby podobnie jak zdrowie nie są wieczne i dlatego też poza regularnymi odwiedzinami w gabinecie stomatologicznym warto pamiętać jeszcze o kilku kluczowych nawykach i zasadach jakie każdy może stosować samodzielnie na co dzień.
Tak, tak. Wiemy, ze to już było, ale ponoć powtarzanie jest matką wiedzy, a wiedza niejednokrotnie pomaga nam uniknąć przykrych konsekwencji.
Lista najprostszych i najlepszych sposobów na odpowiednią higienę jamy ustnej:
- Prawidłowe szczotkowanie – min 2 razy dziennie po 2 minuty,
- Systematycznie wymienianie zużywającej się szczoteczki do zębów,
- Odpowiednia pasta do zębów,
- Używanie nici dentystycznych,
- Używanie płynów do płukania ust,
- Kontynuowanie szczotkowania oraz używania nici dentystycznych mimo krwawienia dziąseł,
To właśnie te proste czynności pomogą nam zapobiegać próchnicy, stanom zapalnym dziąseł czy tez nieprzyjemnemu oddechowi i co najważniejsze uchronią przed bólem fizycznym i bólem związanym z dużym wydatkiem na skomplikowane leczenie 🙂
Warto dodać, że brak prawidłowej profilaktyki może skutkować chorobami ogólnoustrojowymi – czyli między innymi schorzeniami serca, układu pokarmowego, nerek czy tez zapaleniem stawów.
Zdrowie naszych zębów też jest uzależnione od odpowiedniej diety. Ta natomiast powinna zawierać produkty mleczne, mięso, zboża, oleje roślinne i warzywa. To właśnie dzięki zawartym w nich białkom i składnikom mineralnym (żelazo, wapń, fosfor) oraz witaminom (A, C, D) zadbamy o odpowiednią mineralizację jak również rozwój tkanek twardych naszych zębów.
Wskazana też jest rozsądna suplementacja zdrowej diety, ale tutaj szczególnie należy zwracać uwagę na umiar i przede wszystkim na jakość suplementów z których korzystamy.