Protezy zębowe.

Czy wiedzieliście, ze aż 9 milionów Polaków nosi protezy zębowe?

Praktycznie co drugi Polak powyżej 40 – go roku życia już ją ma. Niezależne badania pokazują, ze w większości korzystają z nich kobiety – jest ich aż 79%, pozostałe 21% to mężczyźni.

Klasyfikacja protez sprowadza się do dwóch głównych grup;

Protezy stałe

Ten rodzaj protez zębowych jest mocowany do istniejących zębów (coraz częściej do implantów) przy użyciu wysokiej klasy cementów. Wśród tego rodzaju protez znajdują się;

  • Wkłady koronowo – korzeniowe

Tutaj wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne, które wzmacnia korzeń zęba aby stomatolog mógł odbudować utraconą koronę zęba. Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie metalowego sztyftu w korzeniu zęba, na którym zakładana jest korona protetyczna.

  • Wkłady koronowe

Ten rodzaj uzupełnienia odtwarza część koronową zęba i czasami może być substytutem dla standardowej plomby.  

  • Mosty protetyczne

Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne uzupełniają luki w łuku zębowym. Standardowo są to korony protetyczne osadzone na istniejących zębach nazywanych filarowymi lub też implantach (ostatnio coraz bardziej popularne) połączonych z przęsłem lub przęsłami, czyli sztucznymi zębami zastępującymi brakujące zęby.

Protezy ruchome

Są to protezy, które pacjent może wyciągnąć z jamy ustnej bez ingerencji lekarza. W ramach tej kategorii protez mamy kolejny podział na dwie podgrupy;

Protezy całkowite – ten rodzaj protez jest stosowany w sytuacji gdy pacjent nie ma już zdrowych zębów i mamy do czynienia z bezzębiem. Można wyróżnić kilka rodzajów takich protez;

  • Protezy akrylowe, osiadające

Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie polegające na umieszczeniu protezy w jamie ustnej bezpośrednio na dziąsłach. Do stabilnego mocowania wykorzystuje się specjalne kremy.  Etap przyzwyczajania może być początkowo mało komfortowy jednak jama ustna w krótkim czasie przyzwyczaja się do tego rozwiązania.

  • Proteza mocowana na implantach

Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie ponieważ proteza jest mocowana na stabilnych punktach zaczepieniach jakimi są implanty. Pozwala to na bardzo szybkie i bezproblemowe przyzwyczajenie się do protezy, dużą stabilność i wygodę jedzenia nawet bardzo twardych pokarmów. Poza tym takie rozwiązanie zapobiega również zanikaniu kości.

Protezy częściowe – są zakładane w sytuacji gdzie wokół ubytków znajdują się zęby, które będą w stanie przytrzymać taka protezę.  Stosuje się kilka rodzajów takich protez;

  • Protezy akrylowe

Protezy akrylowe niestety nie są najwygodniejszym rozwiązaniem ponieważ nie są niczym innym jak ciałem obcym do którego obecności trzeba się przyzwyczaić. Wrażenia podczas gryzienia są odmienne niż w przypadku zębów naturalnych i czasami mogą prowadzić do podrażnień śluzówki. Na szczęście po jakimś czasie jednak przestają przeszkadzać.   

  • Protezy szkieletowe

To rozwiązanie jest zdecydowanie stabilniejsze i delikatniejsze od protez akrylowych. Ich metalowa konstrukcja opiera cały nacisk podczas gryzienia na zdrowych zębach a nie jak w przypadku poprzednich na dziąsłach. Łatwiej się do nich przyzwyczaić i komfort gryzienia jest dużo większy.

  • Protezy nakładkowe

Ten typ protezy do oparcia wykorzystuje korzenie zębów lub czasami implanty. Najczęściej stosuje się je w przypadku gdy pacjent ma mocno uszkodzone korzenie zębowe i nie można skorzystać z rozwiązania stałych koron. Mocuje się je na specjalnych zaczepach umieszczanych w kanałach korzeni zębowych. To rozwiązanie pozwala na dużą stabilność, wygodniejsze mówienie i gryzienie.

Rodzaje koron

  • pełnoceramiczne – praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów, bardzo estetyczne,

  • porcelanowe na metalowej podbudowie – powstają w wyniku napalania porcelany na stal stomatologiczną,
  • porcelanowe na podbudowie metalowej złota – powstają dokładnie tak samo jak te na podbudowie metalowej, jednak są stosowane u grupy pacjentów z bardzo uszkodzonymi zębami gdyż złoto skutecznie zapobiega próchnicy,
  • akrylowe, kompozytowe – to natomiast są rozwiązania tymczasowe lub też są stosowane jako ostateczne tylko u pacjentów u których nie można stosować porcelany ze względu na je twardość.

Wyeliminowanie wszelkich estetycznych niedoskonałości zęba takich jak; kolor, kształt, długość czy też odbudowa braków może być wykonane dzięki wykorzystaniu licówek. Licówki to nic innego jak cienkie płytki, najczęściej porcelanowe, które są mocowane na licowej stronie zęba. Do mocowania wykorzystuje się profesjonalne i bezpieczne dla zdrowia kleje.

 

 

 Opublikowano: 5 sierpnia 2019
 Kategoria: Aktualności
 Odsłony: 1487

Strona stosuje pliki Cookies do prawidłowego działania. Korzystanie ze strony bez zmiany domyślnych ustawień przeglądarki, oznacza że będzie ona zapisywała informacje w pamięci twojego urządzenia (szczegóły).