Stosowanie nici dentystycznych
Nić dentystyczna jest przeznaczona do usuwania pozostałości po spożywanych napojach i posiłkach, bakterii i wszelkich osadów nazębnych znajdujących się w przestrzeniach między zębowych. Zaniedbanie korzystania z nici dentystycznej przez dłuższy czas może doprowadzić do utworzenia się kamienia nazębnego, a z czasem do poważnych chorób. Korzystanie z samej szczoteczki do zębów nie jest w stanie wystarczająco oczyścić przestrzeni międzyzębowych.
W XVIII-w, nici dentystyczne wytwarzano z jedwabiu. Od tamtej pory dużo się zmieniło. Obecnie większość nici dentystycznych powstaje z plastiku. Malutkie plastikowe elementy poddawane są procesowi stapiania oraz rozciągania. Producenci korzystają z plastiku głównie z powodu jego elastycznych właściwości. Dodatkowo materiał jest bardzo wytrzymały, co zapobiega urywaniu się nici w trakcie jej użytkowania. Niektórzy producenci dodają do nici dodatkowe warstwy wosku lub substancji smakowych w celu zwiększenia efektywności działania nici.
Regularne stosowanie nici dentystycznej znacznie poprawi higienę Twojej jamy ustnej, dzięki usuwaniu gromadzącej się płytki nazębnej w trudno dostępnych miejscach. Jeśli zaniedbasz tę czynność, resztki spożywanego jedzenia i picia będą osadzać się w przestrzeniach międzyzębowych, co z czasem doprowadzi do zwiększenia wrażliwości zębów. Normalnym zjawiskiem jest pojawienie się niewielkich ilości krwi lub nawet bólu, jeśli po raz pierwszy korzystasz z nici dentystycznej. Podobnie może wydarzyć się, jeśli wracasz do korzystania z nici po dłuższej przerwie. Nie zniechęcaj się, to nic strasznego, a takie objawy są zupełnie normalnie. Pamiętaj po prostu, aby w takiej sytuacji robić to delikatnie. Z czasem przyzwyczaisz się do nitkowania zębów tak samo, jak do ich szczotkowania i będziesz się zastanawiać, jak mogłeś bez tego funkcjonować.
Istnieje kilka różnych rodzajów nici dentystycznych.
Standardowa nić dentystyczna
Chyba wszyscy ją już znamy. Zazwyczaj wykonana jest z plastiku, plastiku z dodatkiem wosku lub plastiku z warstwą substancji smakowej. Sama obecność wosku nie ma większego znaczenia i nie wpływa ona na lepszą efektywność nici. Chodzi raczej o komfort użytkowania. Obecność wosku sprawia, że nić płynniej przemieszcza się między zębami, a substancja smakowa dodatkowo odświeża oddech.
Wykałaczki dentystyczne
Są obecnie bardzo popularne. Ich największą zaletą jest to, że są o wiele wygodniejsze w użyciu niż standardowa nić dentystyczna. Przede wszystkich korzystanie z nich wymaga użycia wyłącznie jednej ręki. Jednak nie dają one tych samych efektów jak korzystanie ze standardowej nici dentystycznej. Wykałaczki za sprawą swojego kształtu nie pozwalają na dotarcie do przestrzeni międzyzębowych w tym samym stopniu co standardowe nici dentystyczne. Dlaczego? Plastikowa nić dentystyczna pozwala na wykonania tak zwanego ruchu „C”, czyli owinięcie zęba z obu stron i dokładne oczyszczenie go z nagromadzonej płytki nazębnej. Jeśli jednak nie przepadasz za korzystaniem ze standardowej nici dentystycznej, lepiej korzystać z wykałaczek niż całkowicie zaniedbać „nitkowanie” zębów.
Irygatory doustne
To urządzenia, które oczyszczają przestrzenie międzyzębowa za pomocą silnego, skoncentrowanego strumienia wody. To stosunkowo nowa metoda, która nie tylko znakomicie oczyszcza zęby, ale też bardzo dobrze wpływa na zdrowie dziąseł. Korzystanie z irygatora jest bardzo proste i przypomina korzystanie ze szczoteczki elektrycznej. Główkę urządzenia wkładamy do ust, zamykamy je i strumień wody kierujemy na zęby. Cały proces przebiega jak szczotkowanie zębów i powinien trwać do dwóch minut.
Jeśli zauważyłeś, że na Twoich zębach już znajduje się kamień nazębny, należy udać się do dentysty. Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem profilaktycznym, które chroni przed rozwojem próchnicy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł. Pamiętaj, im szybciej udasz się do stomatologa, tym krócej potrwa zabieg oczyszczania zębów. Kamień nazębny nie zniknie sam, a z czasem będzie go więcej i więcej.