Endodoncja

Endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Endodoncja jest potocznie zwana leczeniem kanałowym i polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zakażonej lub obumarłej miazgi zwanej potocznie nerwem.

Zakażenie miazgi jest na ogół spowodowane próchnicą. Jego konsekwencją jest rozwój stanu zapalnego, który charakteryzuje się ostrym i przeszywającym bólem. Większość przyjmowanych środków bólowych praktycznie nie działa lub też przynosi nieznaczną ulgę. To właśnie w tym miejscu przychodzi leczenie kanałowe.

Kanałowe leczenie jest na ogół przeprowadzane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi, po złamaniach czy też zwichnięciach zęba lub też przy wskazaniach protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.

Kolejnym powodem do leczenia kanałowego mogą tez być choroby tkanek około wierzchołkowych, kiedy to ząb psuje się z drugiej strony czyli od korzenia.

Warto pamiętać, że właśnie dzięki endodoncji da się uratować własne zęby. Ten sposób leczenia charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością, jest bezpieczny a co najważniejsze, ze względu na miejscowe znieczulenie bezbolesny.

Precyzyjna praca wymaga jednak czasu. Leczenie kanałowe może nawet trwać do kilku godzin i wymaga wyjątkowych umiejętności od samego endodonty jak również jego asysty. Całe leczenie często jest wykonywane na jednej lub kilku wizytach.

Jednak jak w każdym leczeniu, tak również podczas leczenia kanałowego pojawiają się pewne przeciwwskazania, którymi są między innymi; choroby układu sercowego – naczyniowego, choroby nerek, stawów czy tez zaburzenia endokrynologiczne.

 

Cennik usług z zakresu endodoncji

Przedstawiony cennik pełni funkcję orientacyjną, określa jedynie przybliżone koszty zabiegów. Ceny usług nie ujętych w cenniku ustalane są indywidualnie i przedstawione w postaci indywidualnego planu leczenia.

Leczenie kanałowe – ząb przedni 500 PLN
Leczenie kanałowe – ząb boczny (2 kanały) 600 PLN
Leczenie kanałowe – ząb boczny (3 kanały) 700-900 PLN
Leczenie kanałowe – ząb boczny (4 kanały) 1000-1100 PLN
Zatrucie zęba 80 PLN
Wybielanie martwego zęba – pierwsza wizyta 200 PLN
Wybielanie martwego zęba – kolejna wizyta 100 PLN
Re-endo – 1 kanał 600-700 PLN
Re-endo – 2 kanały 800-900 PLN
Re-endo – 3 kanały 1000-1100 PLN
Usunięcie wkładu koronowo-korzeniowego 150 – 200 PLN

Leczenie endodontyczne zęba w Sosnowcu

Wiedzę i umiejętności pozwalające na to, by uratować i odbudować nawet najbardziej zniszczone zęby i skutecznie wyleczyć zapalenie miazgi zębowej posiada dentysta endodonta. Jeśli dodatkowo ma do dyspozycji tak nowoczesny sprzęt, jak nasi fachowcy w gabinecie Dentima, może przeprowadzić leczenie praktycznie bezboleśnie i ograniczyć je nawet do jednej wizyty. Odchodzi się od metod, z jakimi jeszcze do niedawna kojarzona była endodoncja. Obecnie najlepsze rezultaty, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu pacjentowi, zapewnia leczenie endodontyczne z wykorzystaniem mikroskopu. By osiągnąć zadowalający efekt i odbudować ząb, wykorzystujemy specjalistyczne produkty chemiczne oraz wykonujemy zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają ocenić stan zęba podawanego endodoncji. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Wystarczy małe niedopatrzenie, niewystarczająco szczelnie wypełniony kanał lub niewyleczone do końca zapalenie miazgi, by pacjent był narażony na powikłania i ból. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem jest jednak tak korzystne, że zapewnia maksymalną dokładność, a ta w tego rodzaju terapii ma naprawdę kolosalne znaczenie. Poza tym terapia z wykorzystaniem mikroskopu pozwala ograniczyć czas niezbędny na przeprowadzenie całej procedury, przez co leczenie – w najbardziej korzystnych sytuacjach jest krótkotrwałe i mało uciążliwe. W klinice Dentima mamy doskonałych fachowców w dziedzinie, jaką jest leczenie kanałowe. Sosnowiec, choć w nim znajduje się nasza klinika, nie jest wyłącznym obszarem naszej działalności. Niesiemy fachową pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują, stosując jedynie sprawdzone urządzenia i preparaty najwyższej jakości.