Specjalna nakładka stosowana po to, by ograniczyć dolegliwości, których źródłem jest staw skroniowo-żuchwowy, a właściwie jego nadwyrężenie to nic innego jak szyna relaksacyjna na zęby. Jej zadaniem jest przyniesienie ulgi i zminimalizowanie bólu spowodowanego przez doświadczanie wielu przypadłości. Stosowanie tego rozwiązania zaleca się w szczególności osobom zmagającym się ze stresem i uporczywym chrapaniem oraz wadami zgryzu. Ponadto szyna relaksacyjna pozwoli na zniwelowanie dyskomfortu związanego z:
- bruksizmem,
- ściskaniem szczęki,
- zgrzytanie zębami
- nałogowym żuciem gumy.
W zależności od konkretnego problemu, z jakim się zmagamy, do wyboru jest kilka rodzajów nakładek. Poniżej przedstawiamy ich opis.
Nakładki relaksacyjne – jaką wybrać dla siebie?
Szyny relaksacyjne to produkty specjalnego zastosowania, dlatego szukając modelu odpowiedniego dla siebie, warto zasięgnąć porady fachowca i zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach ortodontycznych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nakładki, których używamy, rzeczywiście przysłużą się naszemu zdrowiu. Wśród wielu typów dostępnych na rynku rozróżnia się dwa główne rodzaje:
- szyny relaksacyjne twarde – aby się w nie zaopatrzyć, niezbędna będzie wizyta u stomatologa, ponieważ wykonuje się je właśnie w gabinetach dentystycznych, pod okiem doświadczonych fachowców. Podczas wizyty od pacjenta pobierany jest odcisk szczęki wraz z rejestrem zwarcia. Szyna jest gotowa do odbioru przy następnej wizycie, a po dokonaniu niezbędnych korekt w dopasowaniu, pacjent może zacząć z niej korzystać na co dzień. Tego typu nakładki wykonuje się zazwyczaj z akrylu, dzięki temu są trwalsze, a dodatkowo bardzo dobrze chronią zęby.
- szyny relaksacyjne miękkie – te nakładki dostępne są od ręki w większości aptek oraz sklepów ze sprzętem stomatologicznym i ortodontycznym. Aby dopasować ją do kształtu swojego zgryzu, przed rozpoczęciem korzystania z niej, należy ją zanurzyć w ciepłej widzie, aby zmiękła, a następnie założyć na górne i dolne zęby i je na niej zacisnąć. Po pewnym czasie, określonym na ulotce, szyna sztywnieje i wtedy można ja usunąć. Choć zdania specjalistów co do skuteczności i zasadności stosowania tego rodzaju produktów są podzielone, to przy mniej poważnych dolegliwościach mogą one przynieść pacjentowi ulgę. Poleca się je jako dodatkową ochronę dla osób uprawiających takie sporty jak boks czy piłka nożna oraz dla dzieci, podczas intensywnych zabaw z rówieśnikami. Na ogół jednak zaleca się, aby przy leczeniu poważniejszych schorzeń, takich jak wspomniany wcześniej bruksizm, stosować produkty bardziej specjalistyczne, stworzone przez technika dentystycznego lub stomatologa.
Dlaczego warto stosować szyny relaksacyjne?
Wszystkie zaniedbania w kwestii szeroko rozumianego zdrowia jamy ustnej i zębów mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o nadmierne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Może ono prowadzić do uszkodzeń tkanki zębów i ich ścierania się oraz rozchwiania, ale także do powstawania takich dolegliwości, jak bóle głowy, karku i kręgosłupa czy wspomniane bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli podłożem zgrzytania zębami i szczękościsku jest nadmierny stres, to jednym ze skutków braku odpowiednio dobranej terapii mogą być kłopoty z zasypianiem i bezsenność. Jak zatem widać, nie można lekceważyć tych z pozoru błahych objawów. Tylko kompleksowa terapia, uwzględniająca wszystkie problemy związane ze zdrowiem zębów, jamy ustnej i zgryzu, może przynieść oczekiwane rezultaty.